PS Antonie: „Dumnezeu poate accepta boala, cu scop pedagogic, pentru a-l câştiga pe om”

Luni, 9 august 2021, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (silul vechi), au prăznuit pe Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viaţa Sfântului Pantelimon şi la Taina Sfântului Maslu.

Referindu-se la ajutorul primit de la Dumnezeu, când omul trece prin boală, PS Antonie, între altele, a spus: „Vindecarea vine de la Dumnezeu, Doctorul sufletului şi al trupului nostru. Medicii au rolul lor aparte în actul vindecării. Ei sunt asemenea instrumentelor prin care lucrează Dumnezeu. În boală omul se roagă mai mult. De ce? Pentru că înţelege că puterile sale au anumite limite. Iar însănătoşirea sa nu depinde de el, ci de o putere mare cu care nu se poate compara. În boală omul descoperă cât de mic şi neputincios este. Boala descoperă limitele omului, şi-l apropie de Dumnezeu. Pierderea sănătăţii îl apropie pe om de Dumnezeu. De aceea, Dumnezeu poate accepta boala, cu scop pedagogic, pentru a-l câştiga pe om. Câştigarea omului de către Dumnezeu, înseamnă mântuirea lui”. „Să înmulţim rugăciunea pentru a fi tot timpul alături de izvorul vieţii şi a sănătăţii – alături de Bunul Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Ion pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată în parohie.

Părintele Ion i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită, binecuvântare arhierească şi oficierea Tainei Sfântului Maslu, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul creştinilor din Chetrosu şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, în contextul noii boli de Covid-19, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.