PS Antonie: „Hristos este pacea şi liniştea sufletului omenesc”

Duminică, 22 august 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a IX-a după Rusalii (Umblarea pe mare – potolirea furtunii).

Asemănând sufletul omului cu o corabie, care este asaltată de valurile învolburate ale mării acestei lumi, PS Antonie, între altele, a spus: „Sufletul omului este asemenea unei corăbii care pluteşte pe apele învolburate ale acestei vieţi. Şi încercările sunt diferite. Ele vin de la om, de la semeni sau de la cel rău. Ca să facă faţă acestor încercări, omul are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Şi acest ajutor îl primeşte în rugăciune. Hristos este pacea şi liniştea sufletului omenesc. Când este invocat cu credinţă puternică, Hristos vine şi se sălăşluieşte în sufletul omului, alungând ispitele şi stările de tulburare”. „Să-L căutăm pe Hristos fără de care nu putem găsi sufletului vindecare şi luminare”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare - Covid-19.