Parastas pentru ieromonahul Veniamin la 40 de zile de la trecerea la Domnul

Vineri, 27 august 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, la biserica din satul Gara Rediu Mare, împreună cu un sobor de preoţi, slujba de parastas pentru sufletul Preacuviosul Părinte Veniamin (Vladimir) Gaiţ, la împlinirea a 40 de zile de la trecerea la cele veşnice. Părintele Veniamin Gaiţ, care a slujit mai mulţi ani comunitatea de creştini ortodocşi din Gara Rediu Mare, a trecut la Domnul, în ziua de marţi, 20 iulie 2021, în urma unui tragic eveniment, fiind înjunghiat mortal de o mână criminală.

PS Antonie, în cuvântul său, a transmis condoleanţe rudelor şi fiilor duhovniceşti, îndemnându-i să se roage pentru sufletul ieromonahului Veniamin. PS Antonie, de asemenea, a vorbit despre efemeritatea vieţii omului, rostul vieţii pământeşti şi importanţa rugăciunea pentru cei adormiţi. Episcopul de Bălţi a avut un schimb de păreri referitor la viitorul sfântului locaş din Gara Rediu Mare.

Date biografice:

Părintele Veniamin Gaiț (Vladimir). S-a născut la data de 24 aprilie 1981 în oraşul Telenesti, crescut doar de mama sa, Gaiț Nina Simion. Între anii 1988-1997 a urmat cursurile gimnaziului „Mihai Eminescu” din orașul natal. Simţind chemarea monahală în anul 1997 merge la mănăstire. Face ascultare în Mănăstirea Hârbovăț, rn.Călarași şi Mănăstirea Saharna, rn.Rezina. La 7 aprilie 2007 a fost călugărit cu numele de Veniamin. La data de 19 decembrie 2009 a fost hirotonit Ierodiacon de către PS Iustinian la biserica „Nașterea Mântuitorului” din Tiraspol, iar la 23 martie 2010 a fost hirotonit ieromonah.

În data de 13 iunie 2014, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a fost primit în cadrul Mitropoliei canonice din acest spaţiu.

După trecerea la cele veșnice a părintelui Constantin Sandu, în data de 25 martie 2015, părintele Veniamin a slujit cu multă râvnă și dragoste, până la trecerea la cele veşnice, în parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Gara Rediu Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa.

În acești ani și-a îndeplinit cu vrednicie și cu tact pastoral ireproșabil datoria de preot misionar, fiind iubit de fiii duhovniceşti şi preoţi conslujitori în egală măsură.

Părintele Veniamin s-a remarcat printr-o prezenţă activă la toate activitățile organizate de Episcopia de Bălți. Părintele a coordonat finalizarea lucrările de construcție și de pictură a bisericii din satul Gara Rediu Mare și slujit, cu multă jertfă şi dragoste, fiecărui creştin din acest sat, dar şi celor care se adresa Sfinţiei Sale după ajutor. Părintele Veniamin a fost un părinte al tuturor.

Veșnica lui pomenire din neam în neam.