Episcopia de Bălţi a organizat prima ediție a Festivalului „Ia românească în fiecare casă”

Sâmbătă, 28 august 2021, s-a desfăşurat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, Ediţia I, a Festivalului „Ia românească în fiecare casă”. Festivalul s-a desfăşurat la parohia „Acoperământul Maicii Domnului”, din oraşul Donduşeni (preot paroh Roman Botezat) şi a fost organizat de Episcopia de Bălţi în parteneriat cu Consulatul General al României la Bălți şi Direcţia Educație, Dondușeni.

PS Antonie a menţionat că: „Scopul Festivalului „Ia românească în fiecare casă” este de a promova ia românească în spaţiul basarabean, contribuind în acest mod la descoperirea de către basarabeni a identităţii lor româneşti”.

În cadrul Festivalului doamna Angela Olaru, renumit etnograf din Iași, România, şi invitatul de onoare a evenimentului dedicat iei româneşti, a vorbit despre istoricul şi semnificaţiile ornamentale ale iei româneşti.

În cadrul Festivalului au evoluat: Mihai Ciobanu (artist al poporului), Ansamblul de copii „Muguraşii” (L T „Alexei Mateevici”, or. Donduşeni), Ansamblul de fluieriste „Lăcrimioara” (Casa de Cultură, s. Dondușeni, rn. Donduşeni), Orchestra-Fanfara de copii (Centrul de Creație al Copiilor și Adolescenților, or. Dondușeni), Cercul de dansuri populare (Centrul de Creație al Copiilor și Adolescenților, or. Dondușeni), Cercul coral „Unison” (Centrul de Creație al Copiilor și Adolescenților, or. Dondușeni), Cercul literar-dramatic (Centrul de Creație al Copiilor și Adolescenților, or. Dondușeni), Ansamblul Folcloric „Frunze de dor” (s. Pârlița, r-nul Soroca), Colectivul de dans popular (Centrul de Creație al Copiilor, or. Briceni), Cercul de la Centrul de Creație al Copiilor, or. Briceni, Formația Folclorică „Mioriţa” (Centrul de Creație al Copiilor, or. Briceni) şi elevii: Matcovschi Bogdan (Centrul de Creație al Copiilor, or. Briceni), Şmilevici Radu (Centrul de Creație al Copiilor, or. Briceni), Bernaz Nicoleta (Gimnaziul s. Plop, rn. Dondușeni), Botezat Anastasia (L.T. „Alexei Mateevici”, or. Dondușeni), Nicoleta Nigălcuţă (L.T. „Mihai Eminescu”, or. Edineț), Voloşciuc Luminiţa (L.T. „Mihai Eminescu”, or. Edineț), Berliba Ina (L.T. „Mihai Eminescu”, or. Edineț), Camenşciuc Alexandra (L.T. „Mihai Eminescu”, or. Edineț), Spătaru Daniela (L.T. „Mihai Eminescu”, or. Edineț), Creşciuc Ion (L.T. „Mihai Eminescu”, or. Edineț), Tican Andreea (București, România).

Festivalul a inclus ateliere, expoziţii consacrate iei româneşti şi expoziţii de pictură.

La final, PS Antonie a mulţumit părintelui Roman Botezat, consilier Cultură, Misiune şi Tineret al Episcopiei de Bălţi şi tuturor celor care s-au implicat în organizarea I ediţii a Festivalului „Ia românească în fiecare casă”, menţionând că acest eveniment face parte dintr-un program al Episcopiei de Bălţi, care are ca obiectiv promovarea limbii române, a istoriei adevărate a neamului românesc, a tradiţiilor – a tot ce defineşte identitatea românească.

Doamna Tatiana Lucovețchi, profesoară în cadrul Școlii de Artă "Mihai Bătrânu" din Dondușeni, a oferit IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Excelenţei Sale Domnul Petrişor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, doamnei profesoare Angela Olaru și PS Antonie, Episcop de Bălți, câte un tablou din colecția Școlii de Arte ca semn de mulțumire pentru realizarea festivalului iei.

Diplomele de gratitudine şi de participare au fost înmânate de Excelenţa Sa Domnul Petrişor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi.