Patriarhul României a gratificat Grupul catehetic al parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” din Donduşeni

Marţi, 31 august 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a înmânat, în cadrul sărbătoririi Limbii Române la Liceul Teoretic „Alexei Mateevici” din Donduşeni, Diplome omagiale din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Grupului catehetic al parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni şi părintelui Roman Botezat, parohul bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni, pentru participarea la Concursul Național Catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni”. Diplomele au fost acordate, de către Părintele Patriarh Daniel, grupului catehetic din Donduşeni şi părintelui paroh „în semn de preţuire şi recunoştinţă pentru merite deosebite în păstrarea credinţei ortodoxe şi promovarea culturii creştine”.

Concursul Național Catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni” a fost organizat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de către sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării, în perioada 21 decembrie 2020- 22 august 2021.

Acest concurs s-a adresat copiilor participanți la grupele catehetice din parohiile aflate în țară și diaspora românească, înscrise în Programul Național: „Hristos împărtășit copiilor”, preoților coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie și altor educatori creștini. Concursul s-a desfăşurat în două etape: la nivel de protopopiat şi episcopie.

Concursul Național Catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni” a fost aprobat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în cadrul Anului omagial al pastorației românilor din afara României.

Scopul concursului: Crearea unor legături sau înfrățirea între comunitățile din țară și cele din diasporă, prin conștientizarea rolului activ pe care îl are biserica în viața comunității.

Obiective specifice: Crearea unei punți de legătură între cele două sau mai multe grupuri: o pagină pe rețelele de socializare numită „Biserica - familia românilor de pretutindeni”.

Diplomele au fost înmânate la Liceul Teoretic „Alexie Mateevici” datorită faptului că majoritatea membrilor Grupului catehetic al parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” sunt elevi ai acestui liceu.

Grupul catehetic al parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” din Donduşeni a fost unicul grup din partea Mitropoliei Basarabiei participant la etapa finală a Concursului Național Catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni”.