PS Antonie: „Vom da socoteală pentru toate darurile primite de la Dumnezeu”

Duminică, 5 septembrie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil” din satul Dondușeni, rn. Donduşeni (preot paroh Marin Botezatu).

PS Antonie în cuvântul său s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XI-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv).

Vorbind despre răspunsul pe care fiecare va fi nevoit să-l dea în faţa lui Dumnezeu, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Vedem din Evanghelie că vine un moment când trebuie să dăm socoteală pentru faptele noastre, pentru datoriile noastre, pentru felul cum am folosit darurile Sale. Vom da socoteală pentru toate darurile primite de la Dumnezeu. Va trebuie să răspundem ce am făcut cu timpul vieţii noastre. Cum l-am folosit? Care au fost faptele noastre? Ce am făcut cu libertatea noastră? A fost o libertate adunătoare (de fapte bune, de comuniune cu Dumnezeu) sau o libertate risipitoare (de timp, de sănătate). Am fost buni, iertători şi iubitori cu semenii noştri, sau am folosit inteligenţa noastră pentru a urzi intrigi, a răspândi minciuni cu scopul de a le dăuna celor din jur? Ce am adunat în sufletul nostru lumină sau întuneric? Va trebui să dăm răspuns ce fel de slugi am fost: credincioase sau viclene”. „Să ne străduim ca răspunsurile pe care le vom da, la momentul când vom da socoteală, să ne aducă fericirea veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Marin cu împlinirea a douăzeci şi opt de ani de preoţie, i-a mulţumit pentru statornicia în Biserica canonică a Mitropoliei Basarabiei şi i-a urat multă sănătate şi ajutor de la Domnul în activitatea sa de păstor harnic în ogorul Domnului.

PS Antonie a oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra părintelui Marin, familiei sale şi comunităţii ortodoxe din satul Donduşeni.

Părintele Marin i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi sa mai vină la Donduşeni şi cu alte ocazii.