Sfântul Ioan Botezătorul, cinstit la Lipnic, Ocniţa

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile pe stil vechi, au cinstit pe Sfântul Ioan Botezătorul (Tăierea Capului Sfântul Ioan Botezătorul), PS Antonie, Episcop de Bălţi a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din satul Lipnic, raionul Ocniţa (preot paroh Ioan Rusu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la viaţa Sfântului Ioan Botezătorul şi la cinstirea sfinţilor în Biserica Ortodoxă.

Vorbind despre Sfântul Ioan Botezătorul, PS Antonie a evidenţiat curajul sfântului de a vorbi adevărul, când cu riscul pentru viaţa sa l-a înfruntat pe împăratul Irod. Episcopul de Bălţi a îndemnat pe cei prezenţi să păstreze credinţa adevărată, credinţa care asigură viaţa veşnică.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Ioan pentru buna organizare a evenimentului din data de 20 august, când s-au împlinit 551 ani de la Bătălia de la Lipnic, în care Sfântul Voievod Ştefan cel Mare i-a învins pe tătarii din Hoarda de Aur a Hanului Mamac de pe Volga.

Părintele Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi sa mai vină la Lipnic şi cu alte ocazii.

Istoric: Lipnicul a rămas în istorie prin biruinţa lui Ştefan cel Mare asupra tătarilor Hoardei de Aur în ziua de 20 august 1470. Biserica din Lipnic a fost construită în anul 1863. În timpul regimului sovietic, sfântul locaş nu a fost închisă. Timp de 25 de ani la Lpnic a păstorit părintele Victor Rusu, vrednic slujitor al Domnului, care a trecut la cele veşnice la 17 aprilie 2014. Din data de 7 mai 2014, paroh al comunităţii din Lipnic este părintele Ioan Rusu, fiul părintelui Victor.