PS Antonie: „Goana după cele materiale ruinează sănătatea şi îl lipsește pe om de fericirea veşnică”

Duminică, 12 septembrie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni, rn. Făleşti (stareţ Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu)

Preasfinţitul Antonie, în cuvântul său, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XII-a după Rusalii (Tânărul bogat).

PS Antonie vorbind despre piedicile în calea dobândirii fericirii veşnice, între altele, a spus: „Ataşarea de cele materiale îndepărtează pe om de Dumnezeu. Cele materiale pot deveni un obstacol greu de trecut pentru a-I urma lui Hristos. Nu întâmplător, Iisus îi recomandă tânărului din Evanghelie de astăzi să renunţe la cele materiale pe care le adunase în viaţa sa, să le vândă şi să împartă banii celor săraci şi apoi să-i urmeze Lui. Cele materiale constituiau un impediment pentru tânărul bogat pentru a-L urma pe Hristos. Doar eliberându-se de idolul bogăţiei şi a acelor trecătoare, omul devine liber şi în stare de a căuta cele spirituale şi veşnice. Bogăţia îi consumă omului timpul şi energia vieţii. Goana după cele materiale ruinează sănătatea şi îl lipsesc pe om de fericirea veşnică”. „Să ne rugăm Bunului Dumnezeu să ne ajute să descoperim folosul celor duhovniceşti şi să ne dea puteri să luptăm cu piedicile care ne îngrădesc calea spre viaţa veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui stareţ Vartolomeu pentru osteneala de a amenaja spaţiul de rugăciune la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi”, dorindu-i păstorire rodnică.

Părintele stareţ, Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu, i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai slujească la mănăstire şi cu alte ocazii.

Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, în data de 17 mai 2020. Prin decizie episcopală stareţ al Mănăstirii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost numit Arhimandritul Vartolomeu Puitârziu.