PS Antonie a înmânat o bursă „Mecena Vasile Stroescu” unei eleve de la Liceul „Ion Creangă” din Floreşti

Luni, 14 februarie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC Preot Dorian Revenco, protopop de Bălţi şi PC Preot Ilie Munteanu, paroh al bisericii „Sfântul Proroc Ilie” din Floreşti, a făcut o vizită la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din oraşul Floreşti (director - Anatolie Doroş).

Preasfinţitul Părinte Antonie a înmânat, cu această ocazie, o bursă „Mecena Vasile Stroescu” unei eleve de la această instituţie de învăţământ. Domnişoara bursieră a primit din partea ierarhului Episcopiei de Bălţi şi o Carte de Învăţătură de Credinţă Creştină Ortodoxă.

Domnul director, Anatolie Doroş, a mulţumit Episcopiei de Bălţi şi donatorilor pentru bursa oferită instituţiei de învăţământ pe care o conduce, amintind şi de bursa acordată, de Episcopia de Bălţi, în anul trecut. Cuvinte de mulţumire a adresat şi eleva bursieră.

Bursa „Mecena Vasile Stroescu”, în valoare de 700 lei, este oferită de Episcopia de Bălţi, lunar, timp de zece luni, liceenilor de la instituţiile de învăţământ din jurisdicţia Episcopiei de Bălţi, care sunt harnici la învăţătură, dar provin din familii cu venituri modeste.

În anul de învăţământ 2021 – 2022, Episcopia de Bălţi acordă, pentru zece luni, 20 de burse „Mitropolit Visarion Puiu” (850 de lei) şi 10 burse „Mecena Vasile Stroescu” (700 de lei). Bursele „Mitropolit Visarion Puiu” şi „Mecena Vasile Stroescu” sunt oferite cu ajutorul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan şi al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif.

Mitropolit Visarion Puiu (1879 - 1964) este primul ierarh care a păstorit la Bălţi (1923 - 1935), iar Vasile Stroescu (1845 - 1926) este cel mai mare filantrop român din Basarabia, care a făcut mult bine semenilor săi şi rămas în conştiinţa urmaşilor ca mare ctitor de şcoli, spitale şi biserici. Aceste burse vin să ne amintească de modelele pe care le-am avut noi în acest spaţiu şi pe suntem chemaţi să le urmăm.