O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde şi la biserica din satul Buznea, jud. Iasi

Joi, 25 noiembrie 2021, ziua prăznuirii Sfintei Muceniţe Ecaterina (stil nou), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Înălţarea Domnului şi Sfânta Muceniţă Ecaterina” din satul Buznea, comnuna Ion Neculce, judeţul Iaşi (preot paroh - Alexandru Baciu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viaţa Sfintei Muceniţe Ecaterina şi la rolul sfinţilor în viaţa creştinilor şi a Bisericii.

Urmând o tradiţie, aşezată de către Preasfinţitul Părinte Antonie, de a dona câte o candelă la bisericile unde oficiază, pentru prima dată, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, Preasfinţia Sa a donat o candelă şi bisericii din satul Buznea, care va arde pentru unitatea neamului românesc. Părintele Alexandru, parohul bisericii, a primit cu bucurie darul Episcopului de Bălţi şi a promis că flacăra Candelei Unirii nu se va stinge la Buznea.

Părintele Alexandru i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei pentru binecuvântarea de a sluji Preasfinţitul Părinte Antonie la Buznea, aducând mulţumiri şi Episcopului de Bălţi pentru faptul că a venit să împărtăşească bucuria hramului cu credincioşii din Buznea, dăruindu-i Preasfinţiei Sale o icoană cu chipul Sfântului Antonie cel Mare, o cruce de binecuvântat şi câteva cărţi.

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost semnat un acord de înfrăţire între parohia „Înălţarea Domnului şi Sfânta Muceniţă Ecaterina” din satul Buznea, comnuna Ion Neculce, judeţul Iaşi (preot paroh - Alexandru Baciu) şi parohia „Sfântul Antonie cel Mare şi Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” din Bălţi (preot paroh – Dorian Revenco). Acordul a fost semnat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi a PS Antonie, Episcop de Bălţi.

Din soborul de preoţi conslujitor cu PS Antonie, alături de preotul paroh şi de alţi slujitori, au mai slujit: PC Părinte Insp. Dr. Mihai-Iulian Zvorîște de la departamentul de misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, PC Părinte Dorian Revenco, preot al parohiei „Sfântul Antonie cel Mare şi Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” din Bălţi şi protopop de Bălţi, PC Părinte Dan Turcu, paroh al bisericii din Hândreşti şi misionar protopopesc la Protopopiatul Paşcani, PC Părinte Marius Ştefan (parohia Găneşti), preşedintele Cercului pastoral nr. 8, PC Părinte Dumitru Rusu, responsabil misiune tineret din cadrul Protoieriei Paşcani ş.a.

Răspunsurile la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie au fost date de un cor de maici de la Mănăstirea Guranda condus de maica stareţă Stavrofora Gabriela Turiceanu.