Marea Unire de la Alba Iulia sărbătorită la Bălţi

Miercuri, 1 decembrie 2021, ziua când întreaga suflare românească a sărbătorit Marea Unire de la Alba Iulia, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, un Te-Deum la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi.

PS Antonie a adresat, celor prezenţi, un cuvânt de felicitare cu ocazia împlinirii a o sută trei ani de la marele eveniment din istoria românilor. PS Antonie a menţionat că lucrarea pentru unitatea neamului românesc continuă şi că în această lucrare suntem chemaţi toţi să ne implicăm cu toate forţele noastre.

Felicitări cu ocazia sărbătoririi zilei naţionale a României a adresat şi Excelenţa Sa Domnul Petrişor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi.

După Te-Deum clericii Episcopiei de Bălţi şi cei prezenţi la biserică au mers la statuia Sfântului Ştefan cel Mare din centrul municipiului Bălţi, unde au depus flori şi au înălţat rugăciuni către Sfântul Voievod.

Şi la statuia Sfântului Ştefan cel Mare, PS Antonie şi Excelenţa Sa Domnul Petrişor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi au rostit cuvinte de felicitare cu ocazia Zilei Naţionale a Neamului Românesc.

Programul artistic din faţa statuii Sfântului Ştefan cel Mare a inclus cântece patriotice.