PS Antonie a binecuvântat Cenaclul Literar Artistic „Hai să dăm mână cu mână” din Edineţ

În după amiaza zilei de duminică, 24 martie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a binecuvântat şedinţa Cenaclului Literar Artistic „Hai să dăm mână cu mână” găzduit de Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Edineţ.

Printre vorbitorii care au luat cuvântul la evenimentul cultural din Edineţ au fost: domnul Constantin Cojocaru, primarul oraşului Edineţ, domnul Constantin Rusanovschi, preşedintele Asociaţiei Culturale „Pro Basarabia şi Bucovina”, filiala Oneşti, judeţul Bacău, domnul Ion Negrei, vicepreşedintele Asociaţiei Istoricilor din Moldova ş.a.

Elevii de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” împreună cu alte colective artistice din Parcova au prezentat un program artistic de cântece şi poezii patriotice.

Cuvântul de binecuvântare a fost rostit de către PS Antonie, Episcop de Bălţi.

În cadrul şedinţei, PS Antonie a oferit Distincţii de vrednicie mai multor personalităţi „ca semn al preţuirii pentru curajul de a mărturisi adevărul istoric, pentru promovarea valorilor naţionale şi pentru lupta de a redeştepta, în spaţiul basarabean, conştiinţa de Neam şi Ţară”.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi