PS Ignatie, Episcopul Huşilor în vizită frăţească în Episcopia de Bălţi

Sâmbătă, 4 decembrie 2021, ziua în care creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stil vechi), au prăznuit Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, PS Ignatie Episcopul Huşilor şi PS Antonie, Episcopul de Bălţi, au oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni (preot paroh Roman Botezat, consilier eparhial).

Cuvântul de învăţătură, la praznicul zilei, a fost rostit de către PS Părinte Ignatie, care s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi rolul Maicii Domnului în mântuirea neamului omenesc şi în viaţa fiecărui creştin.

Din partea Episcopiei Huşilor şi a protopopiatului Bârlad, PS Antonie a primit în dar un veşmânt arhieresc, iar din partea Parohiei Pogoneşti, Protopopiatul Bârlad (preot paroh Vasile Mihăiţă Maximoiu) o icoană cu chipul Sfântului Antonie cel Mare.

PS Antonie a mulţumit Preasfinţitului Părinte Ignatie pentru vizita frăţească, daruri şi cuvântul de învăţătură inspirat şi ziditor de suflet, iar preoţilor şi creştinilor pentru darurile oferite, menţionând, în mod special, dragostea Preasfinţitului Părinte Ignatie pentru Basarabia şi sprijinul mărinimos acordat de Vlădica de la Huşi diferitor comunităţi din stânga Prutului. PS Părinte Antonie, în semn de înaltă preţuire, a dăruit PS Părinte Ignatie o icoană cu chipul Sfântului Ierarh Nicolae.

După Sfânta Liturghie, între Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni (preot paroh - Roman Botezat, consilier eparhial) din Episcopia de Bălţi şi Parohia Pogoneşti, Protopopiatul Bârlad (preot paroh Vasile Mihăiţă Maximoiu) din cadrul Episcopiei Huşilor, cu binecuvântarea ierarhilor eparhioţi, PS Ignatie, Episcopul Huşilor, şi PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a fost semnat un acord de înfrăţire.

La Sfânta Liturghie au coliturghisit împreună cu cei doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, PC preot Roman Botezat, Consilier Eparhial, PC Preot Vladimir Beregoi, Consilier economic şi social al Episcopiei Huşilor, PC Preot Vasile Laiu, Protopop de Bârlad, PC Preot Vasile Mihăiţă Maximoiu, parohul din Pogoneşti şi PC Diacon Marius Mihai Anton.

La Sfânta Slujbă a fost prezentă, în calitate invitat de onoare, şi Dna Doctor Tiron Cristina-Mihaiela, cunoscut medic creştin din Bârlad.