Mitropolitul Tit Simedrea: 50 de ani de la trecerea la cele veșnice și 86 de ani de la înscăunarea ca Episcop al Hotinului

Pe 9 decembrie se împlinesc 50 de ani de la trecerea la cele veșnice a vrednicului de pomenire ierarh Tit Simedrea, iar la data de 11 decembrie se împlinesc 86 de ani de la înscăunarea Sa ca Episcop al Hotinului.

Tit Simedrea este cel de-al doilea ierarh canonic care a păstorit la Bălţi. Ierarhii Visarion Puiu, Tit Simedrea şi Partenie Ciopron care au păstorit la Bălţi sunt cei care ocrotesc şi ajută în lucrarea pastoral-misionară în Episcopia de Bălți.

Mitropolitul Tit Simedrea, născut Teodor Simedrea, la 4 septembrie 1886, în localitatea Naipu din actuala comună Ghimpaţi, a studiat la Seminarul Nifon, apoi la Facultatea de Teologie din Bucureşti. La Facultatea de Drept din Iaşi a continuat studii de specializare în Teologie la Montpellier şi la Paris, în perioada 1922-1923. După ce a devenit văduv, a fost călugărit în 1924 la Mănăstirea Cernica sub numele de Tit şi hirotesit arhimandrit. Între 1926 şi 1935 a fost arhiereu-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor cu numele „Târgovişteanul”. Pe data de 11 decembrie 1935 a fost înscăunat Episcop al Hotinului, fiind ulterior ales Mitropolit al Bucovinei (data alegerii a fost 13 iunie 1940, înscăunarea având loc la 25 martie 1941, la Suceava). Pe 30 iunie 1945 s-a stabilit la Schitul Darvari din Bucureşti.

S-a mutat la Domnul pe 9 decembrie 1971 la Mănăstirea Cernica.