PS Antonie: „Doar eliberat din prizonieratul bogăţiei, omul devine liber şi capabil de a urma pe Hristos”

Duminică, 12 decembrie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXX-a după Cincizecime (Dregătorul bogat – păzirea poruncilor).

Vorbind despre bogăţia materială şi rolul ei în viaţa duhovnicească a omului, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem din Evanghelia de astăzi ce se întâmplă când bogăţia ia în captivitate sufletul omului. Tânărul bogat era un om evlavios, respecta poruncile, dar avea un idol ascuns în inima lui – bogăţia. De aceea, Mântuitorul, ca un mare cunoscător al inimilor oamenilor, îi recomandă să vândă averile sale, să-şi dezlipească, astfel, inima de idolul său tainic. Această recomandare îl întristează pe tânărul bogat. Şi Evanghelia ne spune şi de ce s-a întristat tânărul: „pentru că era foarte bogat”. Iisus îi recomanda tânărului bogat să renunţe la bogăţii, apoi să-i urmeze Lui. Vedem, de aici, că bogăţia constituie o piedică în urmarea lui Hristos. Doar eliberat din prizonieratul bogăţiei, omul devine liber şi capabil de a urma pe Hristos. Inima omului se deschide pentru Hristos când nu este încorsetată de cele materiale”. „Să descoperim rolul libertăţii de cele materiale, care ne opresc din creşterea noastră duhovnicească, şi să urmăm Lumina Evangheliei, care ne duce la viaţa veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noului val al molimei de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.