Daruri pentru Episcopia de Bălţi de la Asociaţia Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova

Joi, 23 decembrie 2021, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu Excelenţa Sa Domnul Petrişor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi şi domnul Dan Nuţiu, preşedintele Asociaţiei Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova, a împărţit o parte din cele 250 de cutii cu produse alimentare oferite de Asociaţia Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova pentru parohiile din cadrul Episcopiei de Bălţi.

Primul popas a fost făcut la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi (rector – dr. Natalia Gaşiţoi), unde au fost oferite 20 de cutii pentru profesorii pensionari ai acestei instituţii de învăţământ superior.

Doamna rector Natalia Gaşiţoi a mulţumit pentru daruri Asociaţiei Investitorilor din România, menţionând că este un dar binevenit, pentru profesorii pensionari ai instituţiei pe care o conduce, acum înainte de sărbătorile de iarnă.

Alt doilea popas reprezentaţii Episcopiei de Bălţi, a Consulatului General al României la Bălţi şi a Asociaţiei Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova l-au făcut la parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu), unde 8 familii au avut bucuria de a primi daruri din partea AIR.

O altă comunitate din cadrul Episcopiei de Bălţi care a beneficiat de daruri din partea Asociaţiei Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova a fost parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni (preot paroh Roman Botezat, consilier eparhial). La Donduşeni, dl Dan Nuţiu, preşedintele Asociaţiei Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova, a oferit 20 de cutii cu produse alimentare. Beneficiarii de la Donduşeni i-au mulţumit domnului Dan Nuţiu, oferindu-i în dar o colindă.

Domnul Dan Nuţiu, preşedintele Asociaţiei Investitorilor din România (AIR) în R. Moldova, a menţionat că prin aceste daruri Asociaţia Investitorilor din România doreşte să aducă zâmbete şi lumină în casele basarabenilor pentru a întâmpina cu bucurie Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos.

Excelenţa Sa Domnul Petrişor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, a menţionat cât de important este ca în aceste zile de înainte de marea sărbătoare a Crăciunului să nu fim indiferenţi faţă de semenii noştri, care poate întâmpină greutăţi de ordin material.

PS Antonie a mulţumit, la rândul său, pentru daruri, subliniind că fapta bună aduce lumină şi bucurie în sufletele noastre, îndemnând pe toţi să înmulţească faptele cele plăcute lui Dumnezeu.