PS Antonie: „Doar cu haina sufletului luminată ne putem apropia de Pruncul Iisus”

Duminică, 2 ianuarie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său PS Antonie s-a referit textul Evangheliei din Duminica dinaintea Naşterii Domnului (a Sfinţilor părinţi după trup a Domnului), vorbind despre pregătirea omenirii pentru primirea Mântuitorului şi pregătirea fiecărui creştin pentru marea Sărbătoare a Naşterii Domnului.

Referindu-se la pregătirea fiecărui creştin pentru marele praznic al Naşterii Domnului, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Sfinţii Părinţi au rânduit ca înainte de Praznicul Naşterii Domnului să avem o perioadă de post, ca timp de pregătire pentru întâmpinarea Pruncului Iisus. În această perioadă noi nu doar renunţam la anumite alimente, ci înmulţim rugăciunea, ne cercetăm viaţa noastră în Taina Sfintei Spovedanii şi cu binecuvântarea duhovnicului ne împărtăşim cu Sfintele Taine. Pe lângă post, rugăciune şi spovedanie, în această perioadă, suntem îndemnaţi să facem şi fapte bune. Toate acestea ne ajută să ne pregătim haina sufletului pentru praznicul Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Doar cu haina sufletului luminată ne putem apropia de Pruncul Iisus”. „Să folosim, cu înţelepciune, timpul vieţii noastre pentru a ne pregăti sufletul pentru întâlnirea cu Hristos, în Împărăţia lui Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.