Daruri de la Mănăstirea Hadâmbu pentru copiii din Episcopia de Bălţi

Joi, 6 ianuarie 2022, PS Antonie, Episcop de Bălţi, însoţit de PC părinte diacon Anatolie Graur, a făcut o vizită la Departamentul de Pediatrie al IMSP Spitalul Municipal Bălti (şef departament - dr. Maria Neamţu) şi la Centrul Ftiziopneumologic de reabilitare pentru copii „Târnova” din satul Târnova, raionul Donduşeni (medic-şef Vera Sprîncenatu).

Clericii Episcopiei de Bălţi au dus în dar, în ajun de Naşterea Domnului (stil vechi), pentru copiii din cele două instituţii (aproape 200 de copii), dulciuri, mandarine, cozonaci.

PS Antonie a felicitat colaboratorii şi copiii din cele două instituţii cu ocazia sărbătorii Naşterii Domnului şi a menţionat că darurile sunt oferite de Pcuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, un mare iubitor de Basarabia şi un cunoscut ctitor de lăcaşe sfinte şi generos filantrop în acest spaţiu.

Reprezentanţii instituţiilor vizitate de clericii Episcopiei de Bălţi au mulţumit Pcuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă pentru darurile oferite şi au urat tuturor binefăcătorilor un an binecuvântat cu sănătate, pace şi împliniri duhovniceşti.