Poetul naţional Mihai Eminescu omagiat la Bălţi

Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, de Ziua Culturii Române şi cu ocazia implinirii a 172 de ani de la naşterea poetului român Mihai Eminescu, Preasfinţitul Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu un sobor de preoţi, a oficiat o slujbă de pomenire pentru sufletul marelui poet la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la lucrarea slujitorilor sfintelor altare din canonica structură bisericească a Mitropoliei Basarabiei, ca lucrare de înlăturare a consecinţelor deznaţionalizării din timpul perioadei sovietice şi promovarea, cu multă dăruire, a valorilor naţionale alături de cele creştine. PS Antonie a vorbit şi despre religiozitatea lui Mihai Eminescu, argumentând cu trimiteri la viaţa şi opera Luceafărului poeziei româneşti că poetul nepereche al neamului nostru a fost un bun creştin ortodox.

După slujba de pomenire, PS Antonie, împreună cu soborul de preoţi, a depus flori la bustul lui Eminescu de pe Aleea Clasicilor din Bălți.