PS Antonie: „Pocăinţa ne apropie de Dumnezeu, de Izvorul vieţii veşnice”

Joi, 20 ianuarie 2022, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (silul vechi), au prăznuit Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei preotului paroh şi asupra comunităţii ortodoxe din Chetrosu.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viaţa Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi la misiunea sa de a-L descoperi oamenilor pe Mântuitorul Iisus Hristos.

Referindu-se la cuvintele Sfântului Proroc Ioan Botezătorul „Pocăiţi-vă că s-a apropiat Împărăţia Cerurilor”, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfântul Proroc Ioan ne arată cum ne putem apropia de Dumnezeu, de Împărăţia Sa. De Împărăţia lui Dumnezeu ne putem apropia doar în stare de pocăinţă. Păcatul reprezintă un obstacol, o piedică în încercarea noastră de a ne apropia de Dumnezeu, pocăinţa, însă, înlătură această piedică. Pocăinţa reface legătura cu Dumnezeu şi aduce în sufletele noastre pace, linişte şi lumină. Pocăinţa ne apropie de Dumnezeu, de Izvorul vieţii veşnice”. „Orice clipă a vieţii noastre poate fi un moment de schimbare, de renunţare la păcat şi întoarcere la Dumnezeu. Să descoperim folosul pocăinţei pentru starea sufletului nostru şi relaţia noastră cu Dumnezeu”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Ion pentru activitatea misionară desfăşurată în parohie, felicitându-l cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, dăruindu-i un Liturghier şi un Molitvelnic. PS Antonie a specificat că cele două cărţi reprezintă donaţia PCuv Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, un slujitor de peste Prut care ajută mult Basarabia.

Părintelui Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru daruri, vizită, felicitare de ziua onomastică şi binecuvântare arhierească pentru comunitatea pe care o păstoreşte, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul creştinilor din Chetrosu şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a felicitat, de asemenea, cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, pe toţi creştinii care poartă numele de Ion şi Ioana şi derivatele acestor nume.

PS Antonie i-a îndemnat, şi de această dată, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.