PS Antonie: „În Împărăţia lui Dumnezeu intrăm doar cu haina sufletului luminată”

Duminică, 23 ianuarie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit textul Evangheliei din Duminica după Botezul Domnului. Vorbind despre Împărăţia lui Dumnezeu, PS Antonie, între altele, a menţionat următoarele: „La începutul predicii Sale Mântuitorul ne vorbeşte la fel ca şi Sfântul Ioan Botezătorul despre Împărăţia lui Dumnezeu şi despre felul cum putem merge către ea şi anume pocăindu-ne. „Pocăiţi-vă că s-a apropiat Împărăţia Cerurilor”, ne spune Mântuitorul, sau cu alte cuvinte doar prin pocăinţă, prin renunţarea la păcat ne putem apropia de Împărăţia Sa. Pocăinţa înseamnă curăţirea hainei sufletului nostru de întunericul păcatelor şi luminarea ei. În Împărăţia lui Dumnezeu intrăm doar cu haina sufletului luminată, de aceea şi Sfântul Ioan Botezătorul şi Mântuitorul ne aminteşte care este condiţia accesului la viaţa veşnică. Pocăinţa înlătură păcatul - obstacolul care ne opreşte de la Lumina lui Dumnezeu, de la fericirea veşnică”. „Să reţinem acest mare adevăr şi să înţelegem care este locul pocăinţei în viaţa omului şi cum putem dobândi mântuirea sufletului nostru”, a menţionat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.