PS Antonie: „Să păstrăm și să transmitem generațiilor viitoare dreapta credință - Ortodoxia”

Joi, 7 aprilie 2022, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au sărbătorit Buna Vestire, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi la ajutorul pe care creştinii dreptmăritori îl primesc de la Maica Domnului dacă i se adresază cu credință.

PS Antonie, între altele, a spus: „Nu vom găsi o casă de creștin dreptmăritor care să nu aibă măcar o icoană cu chipul Maicii Domnului. Orodoxie înseamnă și cinstirea Maicii Domnului. Înainatașii noștri au știut să mărturisească și să păsteze credința adevărată. Și noi avem aceiași datorie să păstrăm și să transmitem generațiilor viitoare dreapta credință - Ortodoxia. Cinstirea Maicii Domnului este o cinstirea adusă și Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos”. „Să păstrăm credinţa strămoşilor noştri, să o cinstim pe Maica Domnului, pentru că cinstirea Maicii Domnului înseamnă credința adevărată, iar credința adevărată ne asigură fericirea veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi, să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume şi pentru încetarea războiului din Ucraina şi să aibă grijă de sănătatea lor în contextul noii boli.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare şi încetarea războiului din Ucraina.