PS Antonie a participat la Simpozionul Internaţional, organizat de ASTRA, la Bălţi

Joi, 28 martie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a participat la Simpozionul Internaţional „Basarabia, dimensiunea morală a istoriei” organizat de ASTRA Iaşi şi desfăşurat în Sala polivalentă a Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi.

În sesiunea de deschidere a Simpozionului cuvinte, către cei prezenţi în sală, au rostit: Conf. univ. dr. Natalia Gaşiţoi, rectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Prof. iniv. dr. Mihai Baciu, Consul General al României la Bălţi, PS Antonie, Episcop de Bălţi, Conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim – prorector pentru activitatea didactica al Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Prof. Areta Moşu, Preşedintele Despărţământului ASTRA „Mihai Cogâlniceanu” Iaşi. Sesiunea de deschidere a Simpozionului a fost moderată de către Conf. univ. dr. Diana Vrabie de la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi.

În cadrul lucrărilor pe secţiuni referate au susţinut şi doi clerici de pe cele două maluri ale Prutului: Pr. Dr. Aurel-Florin Ţuşcanu a susţinut comunicarea cu tema „Visarion Puiu, Episcop al Hotinului (1923-1935)”, iar Pr. Roman Botezat, consilier Episcopia de Bălţi – tema „Partenie Ciopron – luptător împotriva Comunismului”.

Simpozionul Internaţional „Basarabia, dimensiunea morală a istoriei” se desfăşoară, în zilele de 26-19 martie, în municipiile Iaşi şi Bălţi.

Istoric: Asociaţia Transilvană pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român (ASTRA) a fost înfiinţată la Sibiu între 23 octombrie - 4 noiembrie 1861, având un rol însemnat în emanciparea culturală şi politică a românilor din Transilvania. Prima conducere a organizaţiei a fost girată de preşedintele Sfântul Andrei Şaguna, vicepreşedintele Timotei Cipariu şi secretarul George Bariţ.

Actualmente ASTRA are răspândite, atât în ţară, cât şi în afara graniţelor peste 70 de despărţăminte (filiale), între care cele mai active sunt: Despărţământul "Mihail Kogălniceanu" Iaşi, "Timotei Cipariu" Blaj, ”ASTRA-Timotei Cipariu” Dumbraveni-Sibiu, Orăştie, Năsăud, "Ioan Sârbu" Criuleni, "Valul lui Traian" Tighina, etc.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Joi, 28 martie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a participat la Simpozionul Internaţional „Basarabia, dimensiunea morală a istoriei” organizat de ASTRA Iaşi şi desfăşurat în Sala polivalentă a Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi.

În sesiunea de deschidere a Simpozionului cuvinte, către cei prezenţi în sală, au rostit: Conf. univ. dr. Natalia Gaşiţoi, rectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Prof. iniv. dr. Mihai Baciu, Consul General al României la Bălţi, PS Antonie, Episcop de Bălţi, Conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim – prorector pentru activitatea didactica al Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Prof. Areta Moşu, Preşedintele Despărţământului ASTRA „Mihai Cogâlniceanu” Iaşi. Sesiunea de deschidere a Simpozionului a fost moderată de către Conf. univ. dr. Diana Vrabie de la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi.

În cadrul lucrărilor pe secţiuni referate au susţinut şi doi clerici de pe cele două maluri ale Prutului: Pr. Dr. Aurel-Florin Ţuşcanu a susţinut comunicarea cu tema „Visarion Puiu, Episcop al Hotinului (1923-1935)”, iar Pr. Roman Botezat, consilier Episcopia de Bălţi – tema „Partenie Ciopron – luptător împotriva Comunismului”.

Simpozionul Internaţional „Basarabia, dimensiunea morală a istoriei” se desfăşoară, în zilele de 26-19 martie, în municipiile Iaşi şi Bălţi.

Istoric: Asociaţia Transilvană pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român (ASTRA) a fost înfiinţată la Sibiu între 23 octombrie - 4 noiembrie 1861, având un rol însemnat în emanciparea culturală şi politică a românilor din Transilvania. Prima conducere a organizaţiei a fost girată de preşedintele Sfântul Andrei Şaguna, vicepreşedintele Timotei Cipariu şi secretarul George Bariţ.

Actualmente ASTRA are răspândite, atât în ţară, cât şi în afara graniţelor peste 70 de despărţăminte (filiale), între care cele mai active sunt: Despărţământul "Mihail Kogălniceanu" Iaşi, "Timotei Cipariu" Blaj, ”ASTRA-Timotei Cipariu” Dumbraveni-Sibiu, Orăştie, Năsăud, "Ioan Sârbu" Criuleni, "Valul lui Traian" Tighina, etc.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi