PS Antonie a vizitat parohia „Acoperemântul Maicii Domnului” din satul Gara Rediul Mare, Ocniţa

Vineri, 29 martie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a făcut o vizită în parohia „Acoperemântul Maicii Domnului” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa.

La paraclisul „Acoperemântul Maicii Domnului”, PS Antonie a oficiat parastasul de pomenire pentru părintele Constantin Sandu, fostul paroh al creştinilor ortodocşi din satul Gara Rediul Mare, trecut la cele veşnice în anul 2015.

Apoi PS Antonie a vizitat noua biserică din sat, unde Preacuviosul părinte Veniamin i-a vorbit ierarhului Episcopiei de Bălţi despre mersul lucrărilor de construcţie la noul sfânt locaş cu hramul „Constantin şi Elena”. PS Antonie a luat act şi de etapa la care se află de lucrările de pictură la noua biserică.

Părintele Constantin Sandu a venit în Basarabia de pe meleagurile botoşănene, meleagurile vrednicului de pomenire părinte al nostru patriarh Teoctist. A fost înfiat, la cererea sa, de Mitropolia Basarabiei la 28 august 2012. Fiind găsit pregătit pentru misiunea preoţească a fost hirotonit, de către IPS Mitropolit şi Exarh Petru, la 23 septembrie 2012 în treapta de diacon, iar la 27 octombrie 2012 în treapta de preot. I-a fost încredinţată spre păstorire comunitatesa ortodoxă din Rediul Mare, Ocniţa. A trecut la cele veşnice, în ziua de 29 martie 2015, în urma unui grav accident rutier.