PS Antonie a pomenit Eroii de la Nistru din 1992

Miercuri, 02 martie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi, la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu), slujba de parastas pentru pomenirea sufletelor eroilor căzuţi pentru integritatea şi independenţa R. Moldova în războiul de la Nistru din 1992.

PS Antonie, în cuvântul său, a adus un omagiu eroilor căzuţi în războiul de la Nistru, îndemnând la păstrarea în memorie a paginilor dramatice din istoria noastră şi la rugăciune pentru pace.

PS Antonie, între altele, a spus: „Războiul de la Nistru, din 1992, este o pagină dramatică a istoriei noastre contemporane, pe care avem datoria să o păstrăm în memorie, să învăţăm lucrurile care trebuie învăţate din acest conflict armat şi să le vorbim celor tineri ce a însemnat acest război pentru noi. Aşa cum se întâmplă tot timpul în vreme de război, cei mai bravi şi viteji fii ai acestui neam s-au ridicat pentru păstrarea integrităţii pământului strămoşesc. Unii nu s-au mai întors de pe câmpul de luptă. Ei sunt eroii noştri, care cu preţul vieţii lor au apărat integritatea şi independenţa R. Moldova. Avem datoria, cu toţii, să nu-i uităm în rugăciunile noastre”. „Să înmulţim rugăciunea pentru pace pentru ca Bunul Dumnezeu să se milostivească şi să oprească războiul care se desfăşoară, nu departe de noi, în ţara vecină, în Ucraina”, a îndemnat PS Antonie.

Conflictului de pe Nistru a izbucnit la 2 martie 1992 şi a durat până pe data de 21 iulie 1992, când a fost semnat Acordul de încetare a focului între Republica Moldova şi Federaţia Rusă. Cele mai grele lupte pentru integritate R. Moldova s-au dat în localităţile Dubăsari, Corjova, Coşniţa, Pohrebea, Doroţcaia, Cocieri, Roghi şi Tighina. În urma acestui conflict aproape 300 de ostaşi au rămas invalizi. Alţii 286 de ostaşi au căzut cu moarte de erou pe câmpul de luptă. Victime printre civili au fost de 400 de morţi.