Clericii Episcopiei de Bălţi alături de refugiaţii ucraineni

Vineri, 04 martie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC părinte Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi, PC preot Dorian Revenco, protopop de Bălţi, şi PC diacon Anatolie Graur, a făcut o vizită la Căminul „Meridian” al Universității de Stat „Alecu Russo” din municipiul Bălţi, unde sunt cazaţi 69 de refugiaţi ucraineni, dintre care 49 de copii.

Clericii Episcopiei de Bălţi au dus în dar pentru refugiaţi câteva sute de kilograme de produse, care a constituit din: produse alimentare (terci fulgi de ovăs, covrigei, paste), hrana pentru copii (iaurt, sucuri, fructe (portocale, banane)), articole igienice (înălbitor, detergenți, mănuși latex, saci menajeri, hârtie igienică, pampers), pături, prosoape, apă plată ş.a.

PS Antonie a spus că: „Darurile reprezintă ajutorul clericilor şi credincioşilor din cuprinsul Episcopiei de Bălţi pentru refugiaţi”. „Avem o datorie creştinească că arătăm compasiune şi să acordăm ajutor, după puteri, acestor oameni alungaţi din casele lor de urgia războiului abătut peste ţara lor”, a mai spus PS Antonie. Ierarhul Episcopiei de Bălţi a mulţumit, domnului Anatolie Ceban, prorector al Universității de Stat „Alecu Russo” pentru activitatea administrativ-gospodărească şi responsabil/coordonator pentru cazarea refugiaţilor ucraineni, pentru buna colaborare în identificare ajutorului necesar pentru refugiaţi.

Doamna Galina Procopciuc, administratorul Căminului „Meridian” a mulţumit pentru ajutor, menţionând că ajutorul Episcopiei de Bălţi este gest binevenit pentru oamenii rămaşi fără nimic, pe drumuri şi nevoiţi să fugă departe de casele lor pentru aşi salva viaţa.

În data de 25 februarie 2022, la două zile după izbucnirea războiului în Ucraina, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a făcut un apel către PC Părinţi Protopopi, PC Părinţi Parohi şi creştinii din cadrul Episcopiei de Bălţi pentru a înmulţi rugăciunea pentru pace şi a anunţat „o colectă de bani pentru a putea veni în ajutor celor care se confruntă cu greutăţile refugiului”. PS Antonie a îndemnat, între altele: „Să ne pătrundem de tragedia confraţilor noştri ucraineni, siliţi de nevoie să abandoneze casele lor, şi să arătăm compasiune, solidaritate şi dragoste”. La apelul PS Antonie a răspuns fiecare parohie şi în felul acesta a fost posibil organizarea ajutorului pentru refugiaţii din Bălţi. În total în Bălţi sunt cazaţi câteva sute de refugiaţi ucraineni.