PS Antonie: „Păcatul desparte pe om de Dumnezeu şi îmbolnăveşte trupul”

Duminică, 20 martie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la perioada Postului Mare, ca timp de pregătire pentru Slăvita Înviere şi la textul Evangheliei din duminica a doua din Sfântul şi Marele Post al Sfintelor Paşti.

Vorbind despre consecinţele faptelor rele asupra sufletului şi trupului, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem din Evanghelia de astăzi că suferinţa slăbănogului era o consecinţă a păcatelor sale. De aceea, Mântuitorul mai întâi vindecă sufletul prin iertarea păcatelor, când îi spune: „Fiule, iertate îţi sunt păcatele tale”, apoi vindecă trupul, când îi spune: „Scoală-te, ia-ţi patul tău şi mergi la casa ta”. Vindecarea trupului slăbănogului Mântuitorul începe cu vindecarea sufletului. Învăţăm de aici că înainte de a merge la medic, mai întâi să căutăm să refacem legătura cu Dumnezeu în Taina Sfintei Spovedanii, pentru că păcatul desparte pe om de Dumnezeu şi îmbolnăveşte trupul. Mai întâi ne împăcăm cu Dumnezeu, apoi căutăm vindecare la medici”. „Despărţirea de Dumnezeu aduce durere şi suferinţă în viaţa omului, iar refacerea acestei legături aduce lumină şi bucurie sufletească”, a mai menţionat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare, Covid-19, şi pentru încetarea războiului în Ucraina.