PS Antonie: „Sfinţii ne arată scopul vieţii pământeşti – câştigarea fericirii veşnice”

Marţi, 22 martie 2022, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile pe stilul vechi, au prăznuit pe cei 40 de mucenici din Sevastia, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viaţa creştinilor din primele veacuri creştine, la curajul de a mărturisi credinţa de cei patruzeci de mucenici din Sevastia şi la rolul sfinţilor în viaţa creştinului.

Vorbind despre rolul sfinţilor în viaţa creştinului, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Sfinţii în fiecare zi, din calendare, ne amintesc care este chemarea noastră. Sfinţii ne arată scopul vieţii pământeşti – câştigarea fericirii veşnice. Fiind oameni ca şi noi ei ne arată că dacă ei au reuşit, vom reuşi şi noi, dacă ei au câştigat lupta cu păcatul, atunci putem câştiga şi noi această luptă. De aceea ei sunt modele de vieţuire şi de mărturisire a credinţei ortodoxe”. „Să ne rugăm sfinţilor, să le cinstim icoanele şi să le urmăm viaţa pentru a fi împreună cu ei în Împărăţia Cerurilor”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare, Covid-19, şi pentru încetarea războiului în Ucraina.