O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde şi la biserica din Bârnova, Iaşi

Duminică, 27 martie 2022, ziua când s-au împlinit 104 de ani de la Unirea Basarabiei cu România, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din localitatea Bârnova, Iaşi.

Cuvântul de învăţătură la Duminica a treia din Sfântul şi Marele post al Sfintelor Paşti (a Sfintei Cruci) a fost rostit de ÎPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Teofan, PS Antonie a rostit un cuvânt referitor a evenimentul istoric sărbătorit. PS Antonie a dăruit, cu această ocazie, o candelă care va arde la biserica din Bârnova pentru unitatea neamului românesc.

După Sfânta Liturghie ierarhii au oficiat slujba de pomenire la mormântul deputatului Ion Inculeţ, preşedintele Sfatului Ţării, aflat în biserica „Sfântul Ioan Botezătorul”. Ion Inculeţ este şi ctitorul bisericii din Bârnova.