PS Antonie: „O credinţă puternică aduce vindecare celor apropiaţi”

Duminică, 03 aprilie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – sora Maria Popa).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit, succint, la cele trei duminici ale Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti, care s-au scurs de la începutul Postului Mare, şi la textul scripturistic din Duminica a patra din Post.

Vorbind despre credinţa tatălui din Evanghelie, PS Antonie, între altele, a spus: „La cuvintele tatălui: „De poţi ceva, ajută-ne, fiindu-ţi milă de noi”, Mântuitorul îi răspunde: „Dacă poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede”. Şi tatăl îndurerat, răspunde stricând cu lacrimi: „Cred, Doamne, ajută necredinţei mele”. După aceste cuvinte ale tatălui, prin care arată multă smerenie, Mântuitorul îi vindecă copilul. Credinţa tatălui i-a adus vindecare fiului său. Vedem cât de importantă este credinţa când cineva dintre cei apropiaţi ai noştri trece prin boală. O credinţă puternică aduce vindecare celor apropiaţi. Credinţa face adevărate minuni”. „Suntem în Sfântul şi Marelui Post al Sfintelor Paşti, perioada de pregătire către Sfânta şi Slăvita Înviere. Să folosim acest timp pentru a înmulţi rugăciunea şi faptele bune, rugându-ne şi pentru ca Bunul Dumnezeu să ne întărească credinţa, aducătoare de sănătate nouă şi celor apropiaţi”, a îndemnat PS Antonie.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a sfinţit un semisfeşnic, dăruit mănăstirii de un grup de buni creştini.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume şi pentru încetarea războiului din Ucraina şi să aibă grijă de sănătatea lor în contextul noii boli.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare şi încetarea războiului din Ucraina.