PS Antonie: „Nădejdea să ne-o punem doar în Dumnezeu, izvorul vieții și fericirii veșnice”

Duminică, 17 aprilie 2022, în ziua de Florii, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Sărbătoarea Îmtrării Domnului în Ierusalim și la Săptămâna Patimilor, ca prioadă de pregătire intensă pentru Slăvitul Praznic al Învierii.

Vorbind despre sărbătoarea Floriilor, PS Antonie, între altele, a spus: „La intrarea în Ierusalim a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, toți erau bucuroși și strigau „Osana! Bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului”, doar Iisus era trist. Știa că cei care îl ovaționau, doar peste câteva zile vor striga „Răstigneşte-L, răstigneşte-L”. Știa cât de schimbător este omul. Astăzi te laudă și-ți jură prietenie veșnică, mâine te bârfește și uneltește răul împotriva ta. Astăzi te salută, mâine te uită. Știa Mântuitorul că omul este slab și ușor poate cădea. De aceea și psalmistul ne îndeamnă „Nu vă încredeți în fiii oamenilor în care nu este mântuire”. Este greșit când, în exces, ne încredem în oameni. Credem ușor în promisiunile lor. Vedem din cazul Mântuitorului că omul trădează ușor. Nădejdea să ne-o punem doar în Dumnezeu, izvorul vieții și fericirii veșnice și atunci vom avea pace și liniște în suflet”.

Referindu-se la Săptămâna Patimilor, PS Antonie, între altele, a menționat: „În Săptămâna Mare suntem îndemnați să intensificăm rugăciunea, postul, faptele de milostenie, sfânta spovedanie, pentru a ne apropia de Înviere cu haina sufletului luminată. Să folosim acest timp pentru a ne bucura plenar de Slăvita Înviere”.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi, să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume şi pentru încetarea războiului din Ucraina şi să aibă grijă de sănătatea lor în contextul noii boli.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare şi încetarea războiului din Ucraina.