PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

În după amiaza zilei de duminică, 17 aprilie 2022, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi.

PS Antonie a mers la Mănăstirea Hadâmbu la invitația PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.

Preotul Alexandru Gheorghiu de la Parohia Copălău, Protopopiatul Botoşani, a ţinut un cuvânt de învățătură în care a explicat lucrarea tainică a vindecării trupești şi sufletești pe care creștinii o primesc la Taina Sfântului Maslu.

PS Antonie i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântarea de a sluji Taina Sfântului Maslu la istorica Mănăstire Hadâmbu şi PCuv. Părinte stareţ, Arhimandritul Nicodim, pentru invitaţie, menționând că venirea Preasfinției Sale la Hadâmbu este o ocazie de a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului și a se ruga într-un loc unde se înalță multă rugăciune.

La rândul său, Preacuviosul părinte stareţ, Nicodim Gheorghiţă, i-a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul al Moldovei şi Bucovinei, pentru că a binecuvântat venirea Preasfințitului Antonie la Hadâmbu și i-a mulţumit și PS Antonie pentru binecuvântare arhierească, pentru împreună-slujire, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii monahale de la Hadâmbu şi cu alte ocazii.