Denia din Joia Mare la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni

În seara zilei de joi, 21 aprilie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, Denia celor 12 Evanghelii la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul ținut după Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la Săptămâna Patimilor ca o perioadă de pregătire intensă pentru Slăvitul Praznic al Învierii, oprindu-se la evenimentele pe care le trăim în Sfânta şi Marea Joi: spălarea picioarelor ucenicilor, Cina cea de Taină, rugăciunea din Ghetsimani şi vânzarea Domnului de către Iuda.

PS Antonie le-a dorit celor prezenţi ca osteneala din această săptămână să aducă în sufletele lor Lumina Sfântă a Slăvitei Învieri.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți