Vinerea Mare la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti

În seara zilei de, 22 aprilie 2022, în Vinerea Mare, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat Denia Prohodului Domnului la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – sora Maria Popa).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la semnificaţia zilelor Săptămânii şi la folosul adus omenirii prin acceptarea de către Mântuitorul a Patimilor şi a Răstignirii pe Cruce.

Sora Maria i-a mulţumit PS Antonie pentru dragostea de a veni la Mănăstirea Chirilovca, menționând că este pentru prima dată când Denia Prohodului Domnului a fost oficiată la Mănăstirea Chirilovca și a fost oficiată de către ierarhul canonic din nordul R. Moldova.

Sora Maria l-a invitat pe PS Antonie să mai vină la Mănăstirea din Chirilovca şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți