Sfânta și Slăvita Înviere la parohiile Fetești și Lopatnic din rn. Edineț

În Noaptea Sfintelor Paşti, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Slujba Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos la biserica „Sfânta Treime” din satul Feteşti, raionul Edineţ (preot paroh –PC preot Igor Roşca, protopop de Edineț și Dondușeni).

Scrisoarea pastorală la Învierea Domnului a PS Antonie a fost citită de către PC Părinte Arhidiacon Marius Mihai Anton.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Antonie a rostit un cuvânt de felicitare, amintind că „fiecare creștin este chemat să păstreze lumina și bucuria Învierii în sufletul său, iubind pe Dumnezeu și făcând bine aproapelui său”.

PS Antonie a citit rugăciunea de sfinţire a prinoaselor pascale și le-a sfințit împreună cu părintele Igor, salutându-i pe toţi cu tradiţionalul: „Hristos a Înviat!”.

Părintele Igor i-a felicitat, la rândul său, pe creştinii adunați în curtea bisericii din Fetești, cu Slăvitul Praznic al Învierii şi i-a mulţumit PS Antonie pentru binecuvântarea acordată în Noaptea de Înviere comunității din Fetești, menţionând că este pentru prima dată când, la slujba de Înviere la Fetești, este prezent un ierarh, invitându-l pe PS Antonie să mai vină la Fetești și cu altă ocazie.

Apoi PS Antonie și PC preot Igor Roşca au mers la paronia Lopatnic, unde creștinii îi așteptau pentru sfințirea prinoaselor pascale. PS Antonie i-a felicitat cu Luminata Sărbătoare a Învierii Domnului și pe creștinii din Lopatnic, îndemnaîndu-i să păstreze credința cea adevărată și să creadă în Învierea Mântuitorului, care este garanția înverii fiecărui om. Părintele Igor i-a felicitat și Sfinția Sa pe creştinii din Lopatnic cu ocazia Învierii Domnului şi i-a mulţumit PS Antonie pentru dragostea de a veni, în Noaptea de Înviere și la Lopatnic pentru a-i binecuvânta pe creștini și de a sfinți prinoasele pascale.