O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la Mănăstirea Bujoreni

Vineri, 29 aprilie 2022, de Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, alături de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Mănăstirea Bujoreni, Protopopiatul Bârlad, cu prilejul hramului sfântului așezământ monahal.

După citirea textului evanghelic, Preasfințitul Părinte Antonie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, a explicat, celor prezenți, de ce creștinii ortodocși o cinstesc pe Maica Domnului.

În cadrul Sfintei Liturghii, la momentul specific, Părintele Episcop Ignatie a hirotonit întru ierodiacon pe monahul Longhin Rotaru, viețuitor din obștea Mănăstirii Bujoreni. Preasfinția Sa a explicat celor prezenți semnificațiile gesturilor liturgice care însoțesc Taina Hirotoniei.

Hirotesiile în citeț și ipodiacon ale monahului Longhin Rotaru le-a oficiat Preasfințitul Antonie.

La finalul slujbei, Părintele Episcop Ignatie i-a mulțumit Preasfințitului Antonie pentru împreuna slujire și pentru dragostea manifestată față de Episcopia Hușilor.

Părintele Episcop Antonie a mulțumit pentru invitația de a sluji la Mănăstirea Bujoreni și aşa cum obişnuieşte Preasfinția Sa să dăruiască o candela bisericilor de peste Prut, unde oficiază pentru prima dată Sfânta Liturghie, care să ardă pentru unitatea neamului românesc, ierarhul Episcopiei de Bălţi a făcut un asemenea dar şi Mănăstirii Bujoreni.

La rândul său, părintele stareț Euharist Micu i-a dăruit Părintelui Episcop Antonie, pentru bisericile din Eparhia de Bălți, o Sfântă Evanghelie și un set de Sfinte Vase.