Preoteasa Anna Botezat a trecut la cele veșnice

Clericii și credincioșii Episcopiei de Bălți, cu multă tristețe, au aflat vestea trecerii din această viaţă a doamnei Anna Botezat, soţie devotată, preoteasă jertfelnică şi mamă creștină.

Peoteasa Anna Botezat şi-a dedicat întreaga viaţă familiei sale și comunității pe care i-a revenit să o păstorească, soțul ei, părintele Petru Botezatu. Cu multă credință și devotament a fost tot timpul alături de părintele Petru, căruia i-a revenit o misiune grea de a sluji Biserica Neamului într-un timp când aceasta a fost supusă la mari persecuții în R. Moldova. Dragostea de Dumnezeu și de adevăr i-a dat putere să încurajeze misiunea nobilă a părintelui Petru și să o susțină cu toate puterile ei.

Așa va rămâne doamna preoteasă Anna în conștiința celor care au cunoscut-o - modestă, harnică și credincioasă.

Bunul Dumnezeu să o odihnească cu sfinții în locașurile Sale pline de lumină.

Condoleanțe au transmis, familiei îndoliate, PS Antonie, Episcopul de Bălți, clericii și credincioții din cadrul Episcopiei de Bălți.

Slujba de înmormântare va avea loc, vineri, 29 aprilie, la biserica „Nașterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din orașul Bălți.