Donație din partea Episcopiei de Bălți pentru satul românsc Hrușeuți din raionul Adâncata (Hliboca), Ucraina

Miercuri, 4 mai 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC Preot Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduşeni, a făcut o vizită în satul românesc Hrușeuți (Grushivca), comuna Voloca, din raionul Adâncata (Hliboca), Ucraina.

Clericii Episcopiei de Bălți au dus, în dar, pentru refugiații ucraineni găzduiți de românii din Hrușeuți, o tonă de produse alimentare. Lotul de produse a inclus: ulei, zahar, făină de grâu, faina de porumb și orez.

PS Antonie și-a exprimat marea bucurie să se întâlnească cu unul dintre colegii Preasfinției Sale de la Facultatea de Teologie din Iași, părintele Dumitru Tocar, care este parohul bisericii din Hrușeuți.

PC părinte Dumitru Tocar, vădit emoționat și Sfinția Sa de revedere, după aprope 30 de ani, cu fostul său coleg de Facultate, i-a vorbit Episcopului de Bălți despre viața românilor din Bucovina, tradițiile și specificul activității pastorale în condițiile actuale din Ucraina. Părintele Dumitru a mulțumit mult pentru darurile aduse de PS Antonie, menționând că produsele alimentare vor fi repartizate familiilor și centrelor din comuna Voloca, unde sunt cazați cei peste 500 de refugiați veniți din zonele Ucrainei unde, în aceste zile, se dau lupte grele.

PS Antonie a specificat că ajutorul pe care îl oferă Episcopia de Bălți refugiaților ucraineni din R. Moldova, dar și donația de produse alimentare adusă la Hrușeuți, a fost posibilă cu sprijinul material venit din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, Înaltpreasfinţitului Părinte Ahiepiscop și Mitropolit Nifon al Târgoviștei, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei şi Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei.

Satul românesc Hrușeuți (Grushivca), cu o populație de 1.187 locuitori, preponderent români, face parte din comuna Voloca, din raionul Adâncata (Hliboca), regiunea Cernăuți. Comuna Voloca include patru sate – Voloca, Hrușeuți, Pasat și Valea Cosminului. Biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Hrușeuți a fost construită, de actualul paroh, între anii 1993 – 2003. Părintele Dumitru menționează că la ridicarea sfântului locaș, comunitatea din Hrușeuți a benefeciat de un sprijin consistent din partea Guvernului României.

Vizita la Hrușeuți este cea de-a doua vizită a Preasfințitului Antonie în satele românești din Bucovina de la începutul războiului în Ucraina. În data 20 aprilie 2022, PS Antonie, însoţit de PC Preot Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduşeni, a făcut o vizită în satul românesc Mogoșești (Bairaki) din raionul Herța, unde a dus, în dar, pentru refugiații ucraineni găzduiți de românii din Mogoșești, dar și pentru familiile nevoiașe de români din localitate, în jur de o tonă de produse alimentare.

La întoarcere de la Hrușeuți (Grushivca), PS Antonie a vizitat Punctul de asistenă primară pentru refugiați „AGAPIS” de la Vama Criva, unde voluntarii i-au vorbit Preasfinției Sale despre activitatea Centrului în ultimele zile.

Punctul de asistenă primară pentru refugiați „AGAPIS” de la Vama Criva activează, non-stop, din data de 21 martie 2022, și este organizat de Episcopia de Bălți în parteneriat cu Misiunea Socială „Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei. Responsabil de activitatea Punctului este PC Preot Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduşeni. Voluntarii care activează la Puctul „AGAPIS” sunt de la Centrul parohial „Sfântul Stelian” al comunității „Sfânta Treime” din satul Fetești, rn. Edineț (preot paroh - PC Preot Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduşeni).