Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - serbat la Mănăstirea Chirilovca, Floreşti

Vineri, 6 mai 2022, ziua când creştinii, care ţin sărbătorile pe calendarul neîndreptat (stilul vechi), l-au prăznuit pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – sora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, a vorbit despre rolul sfinţilor în viaţa creştinilor, a felicitat vieţuitorii Mănăstirii din Chirilovca cu ocazia sărbătoririi hramului sfântului așezământ monahal și a mulțumit PCuv. Părinte Euharist Micu, starețul Mănăstirii Bujoreni, Protopopiatul Bârlad, din cadrul Episcopiei Hușilor, pentru dragostea de a veni la Chirilovca.

Părinte Euharist Micu, la rândul său, a mulțumit pentru invitație, i-a încurajat pe viețuitori, menționând că începutul nu este ușor, observând că ceva asemănător, ca la Chirilovca, era și la Mănăstirea Bujoreni, în 2002, care în prezent este o mânăstire înfloritoare cu peste 40 de monahi.

Cuvinte de mulțumire, pentru prezența la hramul mănăstirii, a adresat și sora Maria Popa, locţiitoare de stareţă.

După procesiunea tradiţională de hram, toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească, expresie a comuniunii și dragostei creșnine.

Istoric: Piatra de temelie a bisericii din Chirilovca a fost pusă în perioada interbelică, după spusele localnicilor, în anul 1925. Până în anul 1940, anul ocupaţiei sovietice, s-a reuşit să se ridice pereţii bisericii până la centura de sus. Din actele păstrate ale epocii, un sprijin semnificativ a oferit pentru biserica din Chirilovca, primul ierarh care a păstorit la Bălţi, vrednicul de pomenire Episcop Visarion Puiu. A urmat al doilea război mondial. După 1944, în acest spaţiu a revenit ocupaţia sovietică, care a adus cu sine ateismul militant, cu urmările dezastruoase pentru o societate zidită pe valori creştine şi naţionale. În timpul ocupaţiei sovietice construcţia bisericii a fost sistată şi a fost lăsată în paragină.

În 2016, prin osteneala Părintelui Protoiereu Mitrofor Ilie Minteanu, protopop de Floreşti şi a oamenilor darnici din raionul Floreşti, s-au reluat lucrările de construcţie a bisericii. Tot atunci s-a decis transformarea bisericii din Chirilovca în mănăstire.

În toamna anului 2019, mănăstirea, prin contribuţia directă a PC părinte Ilie Munteanu, a revenit în albia canonică a vieţii religioase din acest spaţiu – Mitropolia Basarabiei.

Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată în noaptea de Paşti, 2 mai 2021. Prima slujbă arhierească a fost oficiată la 4 mai 2021, când Preasfinţitul Antonie, Episcopul de Bălţi, urmaşul canonic al vrednicului de pomenire episcop Visarion Puiu, la Bălţi, a slujit la Mănăstirea Chirilovca.