PS Antonie: „Dacă, astăzi, mai este credință în lume, acest fapt se datorează mamelor creștine”

Duminică, 8 mai 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

PS Antonie, în cuvântul său, a vorbit despre Femeile Mironosiţe şi a adus un omagiu mamei creştine. Între altele PS Antonie a menţionat: „Mamele creştine pot schima faţa lumii. Și acest lucru îl spune Sfântul Ioan Gură de Aur când afirmă: „Daţi-mi o generaţie de mame creştine şi voi schimba faţa lumii”. Şi mamele au schimbat fața lumii. Credința s-a răspândit în lume datorită mamelor, care au avut grijă să crească copiii în frică de Dumnezeu. Dacă, astăzi, mai este credință în lume, acest fapt se datorează mamelor creștine. Dacă pe aceste meleaguri se păstreză credința, este meritul mamelor și bunicilor, care au păstrat aprinsă candela credinței. Ele au avut grijă să fie botezați copiii, să fie cununați tinerii, să fie o icoană în casă, să se rostească o rugăciune la masă, să nu lipsească cruciulița de la piept și să-i îndemne pe copii și pe tineri să meargă la biserică în zi de sărbătoare și duminică”.

„În această zi când cinstim Femeile Mironosiţe ne îndreptăm cu gând de mulțumire și către mamele și bunicile noastre, care au avut un rol determinant în promovarea credinței în familiile noastre, de unde am învățat și noi credința adevărată, credința care ne asigură viața veșnică. Le mulțumim tuturor femeilor creștine pentru jertfa lor de a crește copiii în credința creștină”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie a felicitat pe toate doamnele prezente în sfântul locaș cu ocazia zilei Femeilor Mironosiţe.