O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la parohia „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din Iași

Joi, 12 mai 2022, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la biserica „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din Iași (preot paroh - Ioan Chirvasă).

În cuvântul rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Antonie a vorbit despre viața Sfântului Mucenic Ioan Valahul și rolul sfinților în viața creștinului.

PS Antonie a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea de a sluji la biserica „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din Iași și părintelui paroh Ioan Chirvasă pentru invitația de fi prezent la unul dintre hramurile comunității pe care o păstorește.

Părintele paroh Ioan Chirvasă, la rândul său, a mulțumit Preasfințitului Părinte Antonie pentru binecuvântarea adusă în zi de hram, dăruindu-i un tablou pictat cu imaginea sfântului locaș al comunității „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” și un set de cărți semnate de părintele paroh.

PS Antonie i-a dăruit, părintelui Ioan Chirvasă, una dintre cele două cărți ale cuviosului Anatolie Tihai, editate la Editura Episcopiei de Bălţi, Sectele religioase din Japonia și o candelă care să ardă, la biserica „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul”, pentru unitatea neamului românesc. PS Antonie obișnuiește să ofere câte o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază prima dată Sfânta Liturghie, candele pe care Preasfinția Sa le-a numit Candelele Unității Neamului Românesc.