O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la biserica din Vârfu Dealului, Suceava

Sâmbătă, 21 mai 2022, ziua prăznuirii Sfinţilor Împăraţi, întocmai cu Apostolii Constantin şi mama sa Elena (pe stil nou), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Vârfu Dealului, comuna Pârteștii de Jos, din protopopiatul Suceava II (preot paroh - Gheorghiță-Costel Purice).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la viața sfântului Constantin şi mama sa Elena, ca modele de mărturisire și apărare a credinței ortodoxe.

La hramul bisericii din Vârfu Dealului a fost prezent și un grup de credincioși din satul Cania, rn. Cantemir, împreună cu PC părinte Vasile Burduja, protopop de Cantemir și Tigheci din Episcopia Basarabiei de Sud a Mitropoliei Basarabiei. Cu acestă ocazie părintele Burduja a oferit, în dar, câte o icoană PC părinte Mihu Mititelu, protopop al protopopiatului Suceava II și părintelui paroh Gheorghiță-Costel Purice.

Părintele paroh Gheorghiță-Costel Purice a mulțumit oaspeților de peste Prut pentru împreună slujire, dar și pentru binecuvântarea arhierească, invitându-i în Vârfu Dealului și cu alte ocazii.

Preasfințitul Antonie a mulțumit părintelelui paroh Gheorghiță-Costel Purice pentru invitație și Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, pentru binecuvântarea de a sluji la hramul bisericii din Vârfu Dealului, comuna Pârteștii de Jos și aşa cum obişnuieşte Episcopul de Bălți să dăruiască o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază pentru prima dată Sfânta Liturghie, care să ardă pentru unitatea neamului românesc, Preasfinția Sa a făcut un asemenea dar şi pentru biserica din Vârfu Dealului

Părintele Gheorghiță-Costel Purice a primit darul și a promis că va avea grijă ca flacăra candelei să ardă pentru reîntregirea neamului românesc.