Episcopia de Bălţi continuă să ajute refugiații ucraineni

Luni, 23 mai 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC părinte Florintin Doboșeriu, consilier eparhial, PC preot Dorian Revenco, protopop de Bălţi, şi PC diacon Anatolie Graur, a făcut o vizită la Căminul Centrului de formare profesională a lucrătorilor medicali și farmaceutici cu studii medii din municipiul Bălți, unde sunt cazați 70 de refugiați ucraineni, dintre care 29 de copii.

Clericii au dus, în dar, cu această ocazie produsele soliciatate de administrația căminului: 40 de seturi de lengerie de pat, produse alimentare (iaurt, oua, biscuiti – croissant, covrigei la pachet, cafea bucăți, terci pentru copii, suc, zahăr, lapte) și produse de igienă (prosoape de hârtie de bucatarie, săpun lichid, înălbitor, praf de spălat rufe, detergent lichid, hârtie igienica, saci menageri, șervețele umede, detergent vase).

PS Antonie a mai menționat că ajutorul pe care îl oferă Episcopia de Bălți pentru refugiații ucraineni este posibil datorită sprijinului material venit din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, Înaltpreasfinţitului Părinte Ahiepiscop și Mitropolit Nifon al Târgoviștei, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei şi Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei.

Doamna Elena Dascalciuc, administratorul Căminului, a mulțumit mult pentru daruri, menționând că seturile de lengerie erau de o mare necesitate, în condițiile când prin cămin de la începutul războiului în Uraina au trecut sute de persoane, specificând că acțiunea Episcopiei de Bălți este o acțiune nobilă, care vine să ajute pe cei care au fost nevoiți să-și abandoneze casele din cauza războiului.

De la începutul războiului în Ucraina, Episcopia de Bălți a organizat mai multe loturi de ajutoare pentru refugiații ucraineni, atât pentru cei din R. Moldova, cât și pentrru cei refugiați în regiunea Cernăuți. La vama Criva, Episcopia de Bălți, în parteneriat cu Misiunea Socială „Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei a organizat Punctul de asistenă primară pentru refugiați „AGAPIS”, care din data de 21 martie 2022, activează, non-stop. Responsabil de activitatea Punctului este PC Preot Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduşeni. Voluntarii care activează la Puctul „AGAPIS” sunt de la Centrul parohial „Sfântul Stelian” al comunității „Sfânta Treime” din satul Fetești, rn. Edineț (preot paroh - PC Preot Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduşeni).