Sfântul Ierarh Nicolae – prăznuit la Ocnița

Duminică, 22 mai 2022, ziua prăznuirii aducerii la Bari a Moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae (pe stil vechi), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa (preot paroh PC Sergiu Grosu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viața și activitatea Sfântului Ierarh Nicolae și la textul Evangheliei din Duminica a V-a după Paști (a Samarinencei).

PS Antonie a mulţumit părintelui Sergiu pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată, cu multă jertfă, la Ocniţa, o localitate unde zeci de ani nu s-au oficiat slujbe în limba română, dăruindu-i o carte de acatiste.

Părintele Sergiu la rândul său i-a mulţumit, PS Antonie, pentru vizită şi binecuvântare arhierească, în zi de hram, şi l-a invitat pe chiriarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Ocniţa.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi, să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume şi pentru încetarea războiului din Ucraina şi să aibă grijă de sănătatea lor.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, în toamna anului 2019. În data de 3 ianuarie 2020, comunitatea a fost recunoscută ca persoană juridică de către stat. Comunitatea a fost formată la cererea creştinilor din Ocniţa dornici de a avea slujbe în limba română. În ultimii 50-60 de ani în oraşul Ocniţa nu s-au oficiat slujbe în limba română. În unica biserică din oraş, locaş care aparţine de Patriarhia Moscovei, slujbele s-au oficiat doar în slavonă. Cu ajutorul preoţilor din protopopiatul Botoşani, Arhiepiscopia Iaşilor, comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa a cumpărat un teren, unde urmează să fie ridicat un sfânt locaş în stil moldovenesc. Părintele paroh Sergiu Grosu, ajutat de creştini buni şi darnici, a reuşit să achiziţioneze un vagon, unde, cu spirit de gospodar, a amenajat un spaţiu pentru rugăciune. PS Antonie a oficiat prima Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa în ziua de 8 august 2020.