PS Antonie: „Păcatul nu-i permite omului să vadă desluşit lucrarea lui Dumnezeu în creația Sa”

Duminică, 29 mai 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VI-a după Paşti (a Orbului).

Vorbind despre orbirea sufletească, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Există o orbire fizică, dar şi o orbire sufletească. Orbirea fizică este când omul nu are vederea ochilor fizici, orbirea sufletească este când omul nu vede lucrarea lui Dumnezeu în creaţie şi în viaţa sa. Orbirea sufletească este mai gravă decât orbirea fizică, pentru că îl îndepărtează pe om de Dumnezeu. Orbirea sufletească este provocată de păcat. Păcatul nu-i permite omului să vadă desluşit lucrarea lui Dumnezeu în creația Sa”. „Să-I mulțumim Bunului Dumnezeu pentru darul vederii fizice, să păstrăm acest dar și să-L rugăm să ne dea și vederea spirituală, pentru a lucra pentru fericirea veșnică”, a îndemnat PS Antonie.

După Sfânta Slujbă, PS Antonie a oficiat un Te-Deum pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra poporului român, cu ocazia Zilei Românilor de Pretutindeni.

PS Antonie a primit felicitări, de la preoți și credincioși, cu ocazia sărbătoririi zilei de naștere.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume şi să aibă grijă de sănătatea lor. La slujbă a fost prezent și Excelenţa Sa, domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi.