PS Antonie a vizitat două familii cu mulți copii din Drochia

Luni, 27 iunie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC preot Dorian Revenco, protopop de Bălţi, și PC preot Ghenadie Gonciar, parohul bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa, a vizitat două familii cu mulți copii din orașul Drochia.

Clericii Episcopiei de Bălți au dus în dar, pentru cele două familii, produse alimentare (ulei, orez, paste făinoase, mălai, crupe, fulgi de ovăz, mazăre uscată, zahăr, sare, conserve) și jucării.

PS Antonie a spus că darurile au fost adunate, de la oamenii cu inimă darnică, în cadrul campaniilor organizate de Episcopia de Bălți și este o mulțumire aparte că aceste produse au ajuns la cei care au nevoie de ele.

PS Antonie a mai spus că Episcopia de Bălți este aproape de familiile care întâmpină greutăți de ordin material și a promis că slujitorii Episcopiei de Bălți vor mai vizita familiile respective.

În ziua 16 aprilie 2022, în Sâmbăta lui Lazăr, în cuprinsul Episcopiei de Bălţi, a fost desfășurată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, Campania de Paşti „Masa Bucuriei”, organizată de Misiunea Socială ,,Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei, acţiune filantropică prin care s-au adunat sute de kilograme de produse alimentare, care au fost repartizate familiilor care se confruntă cu greutăți de ordin material.