PS Antonie: „Sfințenia este prezența Duhului Sfânt în sufletul omului”

Duminică, 26 iunie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – sora Maria Popa).

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre sfințenie și sfinți ca modele de viață pentru fiecare creștin.

PS Antonie, între altele, a menționat: „Sfințenia este roada Sfântului Duh. Sfințenia este prezența Duhului Sfânt în sufletul omului. Sfinții și-au deschis inima pentru ca Sfântul Duh să se sălășluiască în ei. Sfințenia este o lucrare comună a persoanei umane și a lui Dumnezeu, o lucrare cu Sfântul Duh și în Sfântul Duh. Sfântul Duh curăță și luminează firea umană și omul păcătos este trasformat în sfânt. Sfințenia este accesibilă pentru fiecare. Omul alege să meargă pe drumul sfințeniei sau să nu meargă. În libertatea sa omul alege ori lumina, ori întunericul. Vocația omului este lumina, sfințenia, viața veșnică”.

Istoric: Piatra de temelie a bisericii din Chirilovca a fost pusă în perioada interbelică, în 1925. Până în anul 1940, anul ocupaţiei sovietice, s-a reuşit să se ridice pereţii bisericii până la centura de sus. A urmat al doilea război mondial. După 1944, peste acest pământ, a revenit ocupaţia sovietică ce a adus cu sine ateismul militant cu urmările dezastruoase pentru o societate zidită pe valori creştine şi naţionale. În timpul ocupaţiei sovietice construcţia bisericii a fost sistată şi a fost lăsată în paragină.

În 2016, prin osteneala Părintelui Protoiereu Mitrofor Ilie Minteanu, protopop de Floreşti şi a oamenilor darnici din raionul Floreşti, s-au reluat lucrările de construcţie a bisericii. Tot atunci s-a decis transformarea bisericii din Chirilovca în mănăstire.

În toamna anului 2019, mănăstirea, prin contribuţia directă a PC părinte Ilie Munteanu, a revenit în albia canonică a vieţii religioase din acest spaţiu – Mitropolia Basarabiei.

Rânduiala sfântă face ca prima slujbă arhierească, în lăcaşul din Chirilovca, să fie oficiată, în ziua de 4 mai 2021, de urmaşul canonic al episcopului Visarion Puiu, (care a ajutat mult la construcţia bisericii din Chirilovca), în scaunul chriarhal de la Bălţi, ierarh membru al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Preasfinţitul Episcop Antonie de Bălţi.