O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la Saint Gallen, Elveția

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 – 19 iunie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, la invitația părintelui Mihail Adam și cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, s-a aflat în mijlocul comunității „Sfântul Antonie cel Mare” și „Sfântul Ierarh Iacob Putneanul” din localitatea Saint Gallen, Elveția.

În ziua de sâmbătă, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, și un sobor de preoți și diaconi, au oficiat slujba de sfințire a sfintei mese a bisericii „Sfântul Antonie cel Mare” și „Sfântul Ierarh Iacob Putneanul” din localitatea sus-amintită, după care au oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a vorbit, celor prezenți, despre semnificația sfințirii unei biserici și darurile pe care le revarsă Bunul Dumnezeu peste un sfânt locaș în timpul sfințirii. Totodată, PS Antonie i-a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif pentru ajutorul acordat elevilor și studenților din cuprinsul Episcopiei de Bălți prin oferirea de burse, tablete funcționale și computere.

În semn de mulțumire părintele paroh le-a dăruit ierarhilor câte o icoană cu chipurile Sfântului Antonie cel Mare și Sfântul Ierarh Iacob Putneanul și câte o pereche de metanii.

În ziua de duminică, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în mijlocul comunității „Sfântul Antonie cel Mare” și „Sfântul Ierarh Iacob Putneanul”.

În cuvântul său de învățătură, PS Antonie a vorbit despre sfinți și locul lor în cultul ortodox.

Părintele paroh, Mihail Adam, i-a mulțumit PS Antonie pentru binecuvîntarea acordată comunității pe care o păstorește și i-a dăruit un set de vase sfinte, iar PS Antonie, la rîndul său, i-a părintelui Mihail pentru invitație și i-a dăruit o cruce pectorală, ca dar din partea creștinilor basarabeni, care frecventează biserica românească din Saint Gallen și care constituie 40 % din numărul total al enoriașilor acestei comunități.

În zilele de 18 – 19 iunie 2022, la Saint Gallen, a fost prezent și a conslujit cu soborul de clerici și Pcuv. Părintele Arhimandrit Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna, care i-a adus în dar părintelui Mihail Adam o Sfântă Scriptură, iar părintele Mihail i-a dăruit părintelui stareț o icoană cu chipurile Sfântului Antonie cel Mare și Sfântul Ierarh Iacob Putneanul și o pereche de metanii.

Conform obiceiului instituit de PS Antonie de a dărui o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază pentru prima dată Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa a dăruit o candelă și comunității din Saint Gallen, care va arde pentru unitatea nemului românesc.

Duminică, după Sfânta Liturghie, PS Antonie a avut o întâlnire duhovnicească cu o parte dintre basarabenii care frecventează biserica din Saint Gallen.