Şedinţa Consiliului Director al Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi

Joi, 18 aprilie 2019, la sediul episcopal din Bălţi, s-a desfăşurat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, şedinţa Consiliului Director al Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi. Şedinţa a fost condusă de către preşedinta Societăţii, doamna preoteasă Lucia Cernei.

Ordinea de zi a şedinţei a inclus următoarele chestiuni:

  1. Raportul doamnei preotese Lucia Cernei referitor la întâlnirea delegaţiei Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi cu reprezentantele Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor, în zilele de 20-21 martie, la Iaşi;
  2. Mersul pregătirilor pentru prăznuirea hramului Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi – Duminica Femeilor Mironosiţe;
  3. Constituirea unui cor a Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi;
  4. Diverse.   

Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi a fost constituită, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, la 18 decembrie 2018 şi înregistrată la I.P.„Agenţia Servicii Publice” în data de 17 ianuarie 2019. Societatea îşi propune să promoveze şi să valorifice virtuţile creştine în familie, şcoală şi viaţa publică şi să contribuie la implicarea activă a femeii creştine ortodoxe în colectivitatea naţională pentru o viaţă mai bună.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi