PS Antonie a slujit la parohia Vânători, Iasi

Duminică, 14 mai 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vânători, comuna Popricani, județul Iași, protopopiatul I Iași, Arhiepiscopia Iașilor (preot paroh - Alexandru Roman). Din soborul de preoți a făcut parte și PC părinte Constantin Andrei, Protopop Emerit de Iași I.

În cuvântul de învățătură, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a 5-a după Paști (a Samarinencii).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie, împreună cu soborul de preoţi şi diaconi, a oficiat un Te-Deum de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra cadrelor didactice de la Facultatea de Medicină Veterinară a Universității de Ştiinţele Vieţii „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi, și un parastas pentru sufletele profesorilor trecuți la cele veșnice, care au activat la Facultatea de Medicină Veterinară.

PS Antonie a apreciat fapta doamnelor Prof. Dr. Olimpia Iacob Nistor, șefa catedrei de Parazitologie animală și Dr. Elena Ișan, Direcția Sanitar Veterinară Iași, care au organizat slujba de Te-Deum și slujba de parastas pentru colegii trecuți la Domnul, menționând că este un gest creștinesc, care aduce multă bucurie și ușurare pentru sufletele celor adormiți.

La Sfânta Liturghie au fost prezente cadre didactice de la Facultatea de Medicină Veterinară a Universității de Ştiinţele Vieţii „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi, împreună cu domnul Profesorul universitar Gheorghe Săvuţă, directorul Școlii Doctorale de Medicină Veterinară de la această universitate.

De asemenea la Sfânta Liturghie au fost prezenți și domnul Ion Tanasa, primarul, și domnul Andrei Mihăiță, viceprimarul, comunei Popricani.

În semn de mulțumire pentru slujba oficiată și binecuvântarea acordată comunității „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vânători, părintele paroh, Alexandru Roman, i-a dăruit PS Antonie o icoană cu chipul Mântuitorului înviind din mormânt.

PS Antonie a mulțumit părintelui Alexandru pentru dar și pentru invitația de a reveni în mijlocul comunității „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vânători și i-a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea de a sluji la Vânători.

PS Antonie a mai slujit la parohia Vânători, în ziua de 30 octombrie 2023, când a participat alături de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, la slujba de sfințire a bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vânători. Atunci, după Sfânta Liturghie, PS Antonie a dăruit o candelă, care arde, și astăzi, pe sfânta masă, din biserică, pentru unitatea neamului românesc.